STRONA GŁÓWNA   RECENZJE KSIĄŻEK KUCHARSKICH   ZAPOWIEDZI   PRZEPISY Z KSIĄŻEK   KONTAKT

02.01.2019

3 książki, na które czekam w styczniu

Rynek wydawniczy powoli wybudza się z zimowego snu. Dlatego w tym miesiącu sięgnę tylko po trzy tytuły, dwa z nich premierę miały pod koniec ubiegłego roku, a trzeci tytuł trafi do sprzedaży w połowie stycznia. 

Samego autora chyba nie trzeba przedstawiać. Jamie Oliver swoją przygodę z gastronomią rozpoczynał w latach dziewięćdziesiątych. Osiągnął niebywały sukces medialny. Jedni kojarzą go za sprawą książek kucharskich, a drudzy z telewizyjnych programów. Z miłą chęcią zerknę na nową książkę kucharską Jamiego i porównam z "Włoską wyprawą Jamiego", która ukazała się w 2007 roku. Mam nadzieję, że zamieszczone w "Jamie gotuje po włosku. Przepisy z serca włoskiej kuchni" receptury nie będą się powielać, a książka nie okaże się zwykłym odgrzewanym kotletem. Publikacja jest już dostępna na rynku od 31.10.2018, ale niestety była dostępna tylko w jednej z polskich sieciówek. Od 10.01.2019 nowa książka Jamiego Olivera będzie już dostępna w powszechnej sprzedaży, czyli we wszystkich księgarniach. 

Michała Kuźmińskiego kojarzę z książek kryminalnych. Jakiś czas temu czytałem jedną z nich, ponieważ akcja powieści dzieje się w miejscu, w którym dorastałem. O publikacji związanej z kulinariami dowiedziałem się za sprawą żony, która czytając "Tygodnik Powszechny" natknęła się na reklamę. Jak się później okazało ten sam Michał, który jest autorem etnokryminałów, na co dzień jest zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika". Już 14.01.2019 nakładem wydawnictwa Znak na rynku, pojawi się jego nowa książka popularnonaukowa, której pełen tytuł brzmi: "Nauka w kuchni. Przełomowe historie sztuki kulinarnej". O warsztat pisarski nie trzeba się obawiać więc niecierpliwie wyczekuję książki przepełnionej ciekawostkami ze świata kulinariów. 

O ile dobrze pamiętam, to nieprzerwanie od 2015 roku ukazuje się polska wersja legendarnego przewodnika kulinarnego. Zatem to już piąty papierowy pilot po kulinarnej mapie Polski. Niezwykle smacznym kąskiem na który ostrzę sobie zęby, to recenzje miejsc typu POP, których ulotność oraz kreatywność kucharzy zachęca mnie do ruszenia się poza obręb mojej kuchni. Musze przyznać, że korzystam z niego nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, ale bardzo często wyszukuję w internecie restaurację, następnie sprawdzam menu, wygląd lokalu, sprawdzam opinie klientów, a to wszystko staje się dla mnie idealnym źródłem inspiracji oraz wiedzy o aktualnych trendach. "Gault&Millau Polska. Żółty przewodnik 2019" w sprzedaży jest już od 27.11.2018, za sprawą grudniowych wydatków staje się moim styczniowym zakupem. 

A Wy na które książki czekacie w styczniu? 

1 komentarz:

  1. Czekam na "Naleśniki. Słodkie i wytrawne"! Premiera 30.01.2019!!! ;)

    OdpowiedzUsuń